AfterDawn: IT-alan uutiset

85-vuotias Teosto lupaa aktiivisia toimia digitaalisten markkinoiden edistämiseksi

Kirjoittaja Teemu Laitila @ 7.3.2013 19:20 Kommentteja (12)

85-vuotias Teosto lupaa aktiivisia toimia digitaalisten markkinoiden edistämiseksi Säveltäjäin tekijänoikeusjärjestö Teosto täyttää tällä päivämäärällä 85 vuotta. Vaikka yhdistyksen ydintehtävä eli korvausten kerääminen musiikin käytöstä ja niiden tilittäminen tekijöille on pysynyt samana, sen toimintaympäristö on muuttunut radikaalisti viimeisten kahden vuosikymmenen aikana.
Järjestö on ollut viime vuosina julkisuudessa lähinnä negatiivisten uutisten kohdalla, kun tekijänoikeusjärjestön ja esimerkiksi netin käyttäjien intressit ovat törmänneet voimalla, mikä on usein johtanut myös oikeuskäsittelyihin esimerkiksi piratismituomioiden kohdalla. Myös Teoston hallinnoima yksityisen kopioinnin hyvitysmaksu eli niin kutsuttu kasettimaksu on saanut lähinnä negatiivista julkisuutta maksujen laajentuessa entistä useampiin laiteluokkiin.

Toisaalta Teosto palvelee omien jäsentensä eli musiikin tekijöiden lisäksi myös kuluttajia ja erityisesti yrityksiä, jotka voivat Teoston kautta hakea oikeuksia käyttää musiikkia palveluissaan ilman tarvetta jokaisen tekijän tavoittamiselle. Teosto tunnistaa muuttuneet markkinat ja järjestö onkin omalta osaltaan lisensoinut musiikkia jo useille netin sisältöpalveluille. Viimeisimpänä isona tekijänä on YouTube, jonka kanssa Teosto neuvottelee korvausten maksamisesta suomalaisartisteille YouTube-toistojen perusteella.

- Teosto on aktiivisesti mukana kehittämässä toimivia digitaalisia markkinoita, kuluttajille uusia, laillisia tapoja nauttia musiikista sekä yrityksille joustavia musiikin käyttö- ja lisensointitapoja", Teoston hallituksen puheenjohtaja Kim Kuusi sanoo yhdistyksen tiedotteessa.

Teoston mukaan järjestön säilyminen elinvoimaisena on tulevaisuudessakin edellytys koko luovan alan elinkelpoisuuden kannalta.

- Kun tekijällä on mahdollisuus keskittyä työhönsä, syntyy uutta musiikkia, joka uudistaa suomalaista kulttuuria, Kuusi painottaa.

Teosto aikoo juhlistaa 85 vuoden ikäänsä osallistumalla lukuisiin tapahtumiin sekä yhteiskunnalliseen keskusteluun.

Tägit: Teosto
Edellinen Seuraava  

12 kommenttia

17.3.2013 20:00

Nyt kun tuo digimusiikki tuo rahaa voidaankin poista kasettimaksu joka ryövätään meiltä harrastajilta jotka tallennamme ainoastaan omaa tuottamaamme media-aineistoa omiin arkistoihimme. Siitä emme ole tehneet mitään sopimuksia kenenkään hyväksi vaan ne rahat ovat teoston käytössä ilman lupaa. Kuten myös tallennuslaitehinnoissa oleva maksu. Omia tallenteita saamme myös kopioida niin paljon kuin tarvii uusiin tallennusformaatteihin mitä on pakko tehdä kymmeniä vuosia vanhoille media-aineistoille. Kenelle lasku lähetetään perusteettomista maksuista. Kuvatessani kulttuurihistoriaa en tee sitä elättääkseni Chisua, Yrjänää, teostoa tai ulkomaisia taiteilijoita. L. Paraske.

27.3.2013 20:45

Taas puhutaan pehmoisia, ne TEOT ei vastaa puheita.

Juurihan TTVK ry ajoi alas niitä "laillisia" uusia digitaalisia markkinoita. Tekikö Teosto mitään estääkseen asian. Se tekee samaa mitä TTVK ry eli piiloutuu sen korruptoituneen tekijäoikeuslain taakse.

Jos Teosto haluaa korjata asioita niin ensimmäinen korjattava on tekijäoikeuslaki, sehän ne ongelmat luo. Se tiedettiin jo sen kirjoitus vaiheessa että se oli sekava eikä ottanut tarpeeksi huomioon kuluttajien oikeuksia. Eli se oli kirjoitettu yksipuolisesti ja runnottiin väkisin läpi.

Viestiä on muokattu sen lähettämisen jälkeen. Viestiä on muokattu viimeksi 8.3.2013 @ 07:56

37.3.2013 21:12

Uutisessa on ilmeisesti kirjoitusvirhe... eiköhän oikea kirjoitusmuoto olisi:
"Teosto lupaa aktiivisia toimia digitaalisten markkinoiden estämiseksi"

47.3.2013 22:22

Lainaus, alkuperäisen viestin kirjoitti perhana:
Uutisessa on ilmeisesti kirjoitusvirhe... eiköhän oikea kirjoitusmuoto olisi:
"Teosto lupaa aktiivisia toimia digitaalisten markkinoiden estämiseksi"
Jep tapetaan kaikki uusi...

Autopeli hullu ja pelannut jo -80 luvulta...eli vanha jäärä.

58.3.2013 8:10

Lainaus, alkuperäisen viestin kirjoitti Lumikki:


Jos Teosto haluaa korjata asioita niin ensimmäinen korjattava on tekijäoikeuslaki.
Teosto ei voi korjata mitään, sillä Suomessa lainsäädäntö kuuluu edelleen eduskunnalle. Juuri samaisesta syystä voidaan ihmetellä miten esim. TTVK on voinut painostaa operaattoreita luopumaan tallennuspalveluistaan, ja miten ihmeessä operaattorit ovat suostuneet siihen!?! TTVK:lla tai Teostolla ei ole mitään valtuuksia painostaa tai tuomita ketään.

68.3.2013 10:28

Lainaus, alkuperäisen viestin kirjoitti pentsu:
Lainaus, alkuperäisen viestin kirjoitti Lumikki:


Jos Teosto haluaa korjata asioita niin ensimmäinen korjattava on tekijäoikeuslaki.
Teosto ei voi korjata mitään, sillä Suomessa lainsäädäntö kuuluu edelleen eduskunnalle. Juuri samaisesta syystä voidaan ihmetellä miten esim. TTVK on voinut painostaa operaattoreita luopumaan tallennuspalveluistaan, ja miten ihmeessä operaattorit ovat suostuneet siihen!?! TTVK:lla tai Teostolla ei ole mitään valtuuksia painostaa tai tuomita ketään.
Onhan näillä lafkoilla kavereita eduskunnassa joita aina tasaisin väliajoin lobbaavat että saisivat enemmän laitteita kasettimaksun piiriin joten jos he todella haluaisivat muutosta nykyiseen, heillä kyllä olisi keinot ohjeistaa näitä eduskunnan kavereita.

78.3.2013 14:12

Lupaavat toki, mutta sitä saamme odottaa 20 vuotta, jolloin olemme siinä tilanteessa, missä nyt pitäisi olla.

88.3.2013 14:15
masteri1
Vahvistamaton

Mitäpä jos Teosto astuisi oikeasti digi-aikaan ja kehittäisi palvelun jossa voisi lahjoittaa rahaa suomalaisille artisteille?

Mallia voisi ottaa vaikka flattr:stä (jonka takana mm. häärii piratebaytäkin pyörittäviä miehiä)

98.3.2013 14:18
qwer1
Vahvistamaton

Lainaus, alkuperäisen viestin kirjoitti pentsu:
Lainaus, alkuperäisen viestin kirjoitti Lumikki:


Jos Teosto haluaa korjata asioita niin ensimmäinen korjattava on tekijäoikeuslaki.
Teosto ei voi korjata mitään, sillä Suomessa lainsäädäntö kuuluu edelleen eduskunnalle. Juuri samaisesta syystä voidaan ihmetellä miten esim. TTVK on voinut painostaa operaattoreita luopumaan tallennuspalveluistaan, ja miten ihmeessä operaattorit ovat suostuneet siihen!?! TTVK:lla tai Teostolla ei ole mitään valtuuksia painostaa tai tuomita ketään.
Jos katsot nykyistä tekijänoikeuslakia ja vaikka kasettimaksua niin kyllä siitä paistaa lobbaus läpi niin että soi. Maksu joka oli alunperin tarkoitettu radiosta jengin nauhoittamien biisien korvaukseksi on yhtäkkiä laajennettu digipuolelle vaikka netistä lataaminen on kriminalisoitu. Nyt se onkin yhtäkkiä sitä varten että joku voi kopioida ensin jo laillisesti ostamiaan biisejä itselleen kiintolevylle?! En mä lapiostakaan maksa erikseen uutta maksua kun mullan sijaan alan kaivaa soraa sillä.

108.3.2013 18:58

Paistaa tai ei, mutta lait säätää eduskunta kuten jo mainitsin. Ei teosto eikä mikään muukaann yhdistys tai järjestö.

118.3.2013 20:50

Hyvin edistää juu. (sarkasmia)

129.3.2013 10:25

Jippii, nehä tajus jotai...eiku se puhemies tajus kait mutta ei se mitään saa aikaseks. kattellaan sitten uusiks näitä juttuja kuha saadaan lakipuoli ekana kuosiin, joka varmaa ei tapahdu koska ttvk ja teosto

Tämän uutisen kommentointi ei ole enää mahdollista.

Tuoreimmat uutiset

Nokia X5 julki – iPhone X:stä tuttua designia pikkurahalla Nokia X5 julki – iPhone X:stä tuttua designia pikkurahalla (19.7.2018 18:25)
HMD Global on esitellyt Kiinan markkinoille Nokia X5 -älypuhelimen, jolla pyritään vetoamaan tyylikästä ja edullista puhelinta etsivään kansanosaan. Nokai X5:n muotoilussa noudatetaan aiemmin ....
3 kommenttia
Google vihjailee – Android ei välttämättä pysy ilmaisena jos EU:n tahto menee läpi Google vihjailee – Android ei välttämättä pysy ilmaisena jos EU:n tahto menee läpi (19.7.2018 18:13)
Googlen toimitusjohtaja Sundar Pichai tuntuu olevan hyvin järkyttynyt Euroopan komission eilen julkistamasta 4,3 miljardin euron sakosta. Komission mukaan Google on käyttänyt määräävää markkina-asemaa ....
4 kommenttia
Älypuhelimen näyttö rikki? Uusi lasi kestää entistä kovempaakin käsittelyä Älypuhelimen näyttö rikki? Uusi lasi kestää entistä kovempaakin käsittelyä (19.7.2018 18:08)
Yhdysvaltalainen lasivalmistaja Corning on ottanut uuden harppauksen älypuhelimien näyttöjen suojana käytettävissä Gorilla Glass -lasien kehityksessä. Yhtiö on esitellyt seuraajan nykyisissä ....
Samsung yllättää – Taipuva puhelin tulee jo ensi vuonna myyntiin Samsung yllättää – Taipuva puhelin tulee jo ensi vuonna myyntiin (18.7.2018 20:02)
Samsung kehittää seitsemän tuumaista mobiililaitetta, jonka voisi taittaa keskeltä pienemmäksi – samaan tapaan kuin lompakon. Suunnitelmista uutisoi Wall Street Journal. Kyseessä olisi yksi ....
5 kommenttia
Honor 10:n suorituskyky ja kamera paranee – Akkukestoakin luvassa lisää Honor 10:n suorituskyky ja kamera paranee – Akkukestoakin luvassa lisää (18.7.2018 17:27)
Toukokuussa Suomessa myyntiin tulleelle Honor 10 -älypuhelimelle on luvassa kaksi mainittavaa muutosta elokuun 3. päivä ilmestyvän päivityksen mukana. Honor 10:n omistajien saataville on ....
2 kommenttia

Uutisarkisto