AfterDawn: IT-alan uutiset

Piraattipuolueen nimi ei kelpaa Venäjän hallinnolle

Kirjoittaja Manu Pitkänen (Google+) @ 23.3.2011 14:14 Kommentteja (10)

Piraattipuolueen nimi ei kelpaa Venäjän hallinnolle Ruotsissa vuonna 2006 rekisteröity Piraattipuolue on kasvanut muutamien viime vuosien aikana laajaksi kansanväliseksi liikkeeksi. Ruotsin perässä muut valtiot ovat saaneet oman piraattipuolueensa. Venäjän Piraattipuolue on hiljattain jättänyt valtion oikeusministeriöön rekisteröitymishakemuksen, jotta se saisi virallisen aseman puolueena. Ministeriö kuitenkin hylkäsi sen.
Oikeusministeriön mukaan syy on puolueen nimessä. Venäjän hallinto määrittelee piratismin merellä tapahtuvaksi varasteluksi ja laivaan kohdistuvaksi hyökkäilyksi, toisin sanoen merirosvoudeksi. Venäjän oikeusministeriö ei siis tunne piratismin toista, tekijänoikeusloukkaukseen liittyvää määritelmää. Merirosvous on Venäjällä ankarasti kielletty, minkä vuoksi nykyinen rikolliseen toimintaan viittaava nimi ei kelpaa viralliseksi puoluenimeksi. Oikeusministeriön mukaan nimestä saa kuvan, että puolueen jäsenet ovat rikollisia.

Rekisteröitymishakemuksen hylkypäätöksestä pöyristynyt Venäjän Piraattipuolue on riitauttanut asian ja jättänyt haasteen Moskovan Zamoskvoretski-oikeuteen. Puolueen mukaan ministeriön perustelut täyttävät kunnianloukkauksen rajat. Nimestä on heidän mielestä tehty tekosyy, jolla estetään uusien kilpailevien puolueiden syntyminen Venäjän poliittiseen kenttään, koska vaaleihin ei ole enää kovin pitkä aika.

Tägit: Piraattipuolue
Edellinen Seuraava  

10 kommenttia

123.3.2011 14:27

Vai että venjällä on merirosvo piraatteja, eiköhän päättäjät voisi lopettaa pirates of the caribbeanin katsomista.


Mikkisofta

223.3.2011 16:52

Rehellisesti ottaen, eikös suurin osa noista ehdokkaista ole jollain tapaa rikollisia? Warettajia, kannabiksen pössyttelijöitä jne :D

Mutta tosissaan. Selitys vaikuttaa pätevältä, tuskin kukaan voi Suomen Autovarkaat-puoluetta perustaa, tai vastaavaa. Mutta eiköhän tästäkin herää keskustelu Venäjän fasismista sun muusta.

323.3.2011 17:55

Kävi mielessä myös, että jos kansasta suuri osa katsoisi jonkun tällä hetkellä laissa rikokseksi katsotun asian hyväksyttävänä, tällöin puolueiden nimien ja toiminnan säädökset haittaisivat tämän asian ajamista. Toisaalta puolueet eivät myöskään saisi olla rikollisjärjestöjä, että johonkin kai laitettava raja.

Enkä kyllä ole täysin varma mitenkä Suomen laissa on määritelty nämä nimien asetukset, olisi hienoa jos jollakin olisi oikeata tietoa tästä, jotta voisi verrata Venäjän malliin.

Itse katselin puoluelakia ja yhdistyslakia ja löysin yhdistyslaista tällaisen kohdan:

Lainaus:
Yhdistyksen kotipaikan alioikeus voi sisäasiainministeriön, virallisen syyttäjän tai yhdistyksen jäsenen kanteesta julistaa yhdistyksen lakkautetuksi:

1) jos yhdistys toimii olennaisesti vastoin lakia tai hyviä tapoja;

Eli voisin kuvitella että tämä koskee myös puolueiksi rekisteröityjä yhdistyksiä.

423.3.2011 19:08

Olen itse Piraattipuolueen jäsen, mutta olen aina hieman vierastanut tuota nimeä. Vaikka tämä Venäjän päätös vaikuttaa yliampuvalta, niin kyllähän sen assosioi rikolliseen toimintaan turhankin helposti, vaikka sitä Piraattipuolue ei kannatakaan.

Viestiä on muokattu sen lähettämisen jälkeen. Viestiä on muokattu viimeksi 27.3.2011 @ 14:42

523.3.2011 22:08

Lainaus:
Olen itse Piraattiliiton jäsen, mutta olen aina hieman vierastanut tuota nimeä
@4, tarkoitit varmaan että olet piraattipuolueen jäsen? Piraatti-sanana tuottaa aivan varmasti joissakin negatiivisia mielenyhtymiä mutta on se parempi kuin 'tietoyhteiskuntapuolue' ... Tämmöinenkin puolue on ollut olemassa.

Ja pirate ja piraatti sana yhdistävä sana tälle liikkeelle globaalisti (jo yli 40:ssä maassa on toimintaa eri tasoisesti).

"History books will be written about events this month. The story they will tell is up to us"

624.3.2011 10:58

Mielestäni todella huono tuo piraattipuolue nimenä. Eikä pelkästään sen takia että se viittaa rikolliseen toimintaan. Se antaa kuvan yhden asian puolueesta. Lisäksi piraatti sanassa on hyvinkin negatiivinen kaiku joka saattaa karkoittaa äänestäjiä. Vanhempien ihmisten on ehkä vaikea ottaa edes vakavasti noin nimettyä puoluetta.


las ballenas son el camino

724.3.2011 19:53

ArttuH5N1 todisti juuri miten huono nimi se on. Aina kun on joku Piraattipuolueeseen liittyvä uutinen missä tahansa niin kommenteista voi lukea samat olettamukset..

825.3.2011 17:43

Jep,pian suomessa saa kuitenki lukea iltiksestä kuinka joku piraattipuolueen 126 ehdokkaasta rypee vaaliraha scandaalirahasandaaleissaan äkt:n,teoston,ttvk:n yms. kyseenalaisen voitelurahoituksen vuoksi.

925.3.2011 22:00

Just noin, viisas päätös. Olenkin aina ihmetellyt, miksi moinen nimi taas kelpaa täällä ja muualla.

1027.3.2011 14:43

Lainaus, alkuperäisen viestin kirjoitti syrtek66:
Lainaus:
Olen itse Piraattiliiton jäsen, mutta olen aina hieman vierastanut tuota nimeä
@4, tarkoitit varmaan että olet piraattipuolueen jäsen?
Juurikin noin. Näin ne sanat sekoittuvat:)

Tämän uutisen kommentointi ei ole enää mahdollista.

Uutisarkisto