*
 
AfterDawn: IT-alan uutiset

Yle: Teosto keräsi ennätysmäärän nuoria jäseniä

Kirjoittaja Teemu Laitila @ 12.10.2010 13:13 Kommentteja (5)

Yle: Teosto keräsi ennätysmäärän nuoria jäseniä Ylen mukaan musiikintekijöiden etujärjestö Teoston MySpace-palvelussa toteuttama ilmaista liittymistä tarjoava kampanja oli erittäin onnistunut. Kaksi kuukautta kestäneen kampanjan aikana Teosto sai 4000 uutta jäsentä, kun tavallisesti jäseniä tulee vuodessakin vain parituhatta.
Monen internetin parissa kasvaneen nuorempaan sukupolveen kuuluvan mielestä Teosto sekä muut alan etujärjestöt ovat jopa rikollisjärjestöihin verrattavia organisaatioita tai vähintään nykyaikaan sopimattomia jäänteitä vanhoilta ajoilta.

Silti Teoston MySpace-kampanja houkutteli erityisesti nuoria musiikintekijöitä ja Ylen haastatteleman Teoston viestintäpäällikön mukaan yli puolet liittyneistä oli alle 30-vuotiaita.

Ylen mukaan Kuopiolainen death metal -bändi Kruor päätti koko jäsenistönsä voimin liittyä Teostoon, koska kokopitkä albumi on suunnitteilla.

"Jos bändihommat lähtevät kunnolla vauhtiin, saatta Teostosta tulla jotain rahaa", toteaa Kruorin kitaristi ja biisintekijä Juri Ruotsalainen Ylen mukaan. Musiikki on silti pääosassa ja mahdollinen rahantulo mukava lisä. "Eihän tätä ainakaan itse rahan takia tee, kunhan pääsisi soittelemaan ja saisi kuulijoita", pohtii Ruotsalainen.

Teoston toimintakertomuksen mukaan yhdistyksen myyntituotot kotimaassa olivat 41 miljoonaa euroa ja yhdistyksen kokonaistuotot hieman yli 50 miljoonaa euroa. Näistä 35,2 miljoonaa euroa tilitetään säveltäjille, sanoittajilla ja musiikin tuottajille.

Edellinen Seuraava  

5 kommenttia

112.10.2010 15:52

loput 15 miljoonaa sitten noin 90 hengen porukalle? Se tarkoittais noin 166 666 €uron pottia lärville. Jos siitä lähetään laskeen sitten niitä normipalkkoja (veroineen) 82 tyypille, niin 40 000 €uron potti jättäis lopuille 8 organisaatio päällikölle laskettavaksi "edustuskulujen" ohella 1 465 000 €urosta.

213.10.2010 3:34

Siinähän myivät (lue: lahjoittivat) sielunsa Saatanalle. Pertti "Speedy" Keinosta vapaasti lainatakseni, hyvästi tuulenpesät.


"You can´t be a real country unless you have a beer and an airline - it helps if you have some kind of a football team, or some nuclear weapons, but at the very least you need a beer."
-Frank Zappa

313.10.2010 10:55

Lainaus, alkuperäisen viestin kirjoitti FrostRose:
loput 15 miljoonaa sitten noin 90 hengen porukalle? Se tarkoittais noin 166 666 €uron pottia lärville. Jos siitä lähetään laskeen sitten niitä normipalkkoja (veroineen) 82 tyypille, niin 40 000 €uron potti jättäis lopuille 8 organisaatio päällikölle laskettavaksi "edustuskulujen" ohella 1 465 000 €urosta.
Ööö... Tuota noin. Tosiaan puhe oli myyntituotoista, ei voitoista. Firmoilla kun tapaa olla muitakin menoja kuin palkat.

413.10.2010 11:04

Lainaus, alkuperäisen viestin kirjoitti Euphemos:
Siinähän myivät (lue: lahjoittivat) sielunsa Saatanalle. Pertti "Speedy" Keinosta vapaasti lainatakseni, hyvästi tuulenpesät.
Artistilla ei oikein ole muita vaihtoehtoa jos menestyminen tänä päivänä kiinnostaa. Musiikkia saa helposti jaettua, itse asiassa vielä helpommin jos ei kuulu Teostoon, mutta takaraivossa voi jyskyttää ajatus; "entä jos menestymme ja pääsisimme radioon?". Nämä ovat hankalia asioita ja harvemmin liittyvät mitenkään piratismiin.

Onko sivulla liittyjiä, niin kuulisi ihan hevosenkin suusta tarinaa :p

515.10.2010 1:37

Lainaus:
Artistilla ei oikein ole muita vaihtoehtoa jos menestyminen tänä päivänä kiinnostaa.
Teosto on kuin mafia se auttaa tarpeen vaatiessa jotta ite hyötyy

Mutta kun kerran liityt olet ikuisesti niiden talutus hihnassa eli ne vie kermat joka kakun päältä ainut ero Teoston ja Mafia välillä on et Teoston väki ei riko polvilumpioita

Tosin itsenäinen artisti joutuu tappelemaan tuuli mylly vastaa joka käänteessä joten monet luovuttaa ja valitsee helpomman tien ja luovuttaa itsessä Teostolle

Tämän uutisen kommentointi ei ole enää mahdollista.

Tuoreimmat uutiset

Google panostaa lisää AR- ja VR-laseihin: Osti katseenseurantateknologiaa Google panostaa lisää AR- ja VR-laseihin: Osti katseenseurantateknologiaa (25.10.2016 07:33)
Google Glass -laseista ei tullut prototyyppiä kummempaa tuotetta, mutta Daydream-katselulasien perusteella internetjätti ei kuitenkaan ole hylännyt HMD-laitteita (head mounted display) kokonaan. ....
Suomalainen bensalenkkarisimulaattori My Summer Car julkaistiin Steamissä Suomalainen bensalenkkarisimulaattori My Summer Car julkaistiin Steamissä (24.10.2016 18:57)
Suomalaisen Amistech Gamesin kehittämä My Summer Car -autopeli on julkaistu Steamissä. Early Access -vaiheeseen edennyt peli ei ole täysin valmis, joten pelaaja voi kohdata joitain ongelmatilanteita ....
Samsung lupaa Galaxy Note 7:n ostajille jo Galaxy S8:aa tarjoushintaan Samsung lupaa Galaxy Note 7:n ostajille jo Galaxy S8:aa tarjoushintaan (24.10.2016 15:23)
Galaxy Note 7 -fiaskon jälkeen Samsungilla ei ole oikein muita vaihtoehtoja kuin nöyrästi tarjota lojaaleina pysyneille asiakkaille mahdollisimman hyviä tarjouksia, jotteivät he vastaisuudessakaan ....
Nettisivustoja kaataneen hyökkäyksen taustalta löytyi pelätty Mirai-bottiverkko Nettisivustoja kaataneen hyökkäyksen taustalta löytyi pelätty Mirai-bottiverkko (24.10.2016 14:43)
Isoihin verkkopalveluihin vaikuttaneessa palvelunestohyökkäyksessä käytettiin hyödyksi Mirai-haittaohjelman avulla luotua bottiverkkoa. Aiemmin haittaohjelmaa on hyödynnetty esimerkiksi tietoturvajournalisti ....
2 kommenttia
Älykuulokkeet tulevat – nappikuulokkeisiin saapuu uudenlaisia ominaisuuksia Älykuulokkeet tulevat – nappikuulokkeisiin saapuu uudenlaisia ominaisuuksia (23.10.2016 23:16)
Kaupallisiin nappikuulokkeisiin on viimeisen parin vuoden aikana onnistuttu liittämään mittaavia antureita ja kehittyneitä ominaisuuksia. Samalla kuulokkeiden langattomuudesta on tullut jatkuvasti ....

Uutisarkisto